Укажите правильный перевод герундия 1. They thanked us for being helpful in this situation. a) помогающий b) помощь c) помогать 2. I had no idea of his leaving the town so soon. a) уехавший b) уезжая c) отъезд 3. I av...

Укажите правильный перевод герундия 1. They thanked us for being helpful in this situation. a) помогающий b) помощь c) помогать 2. I had no idea of his leaving the town so soon. a) уехавший b) уезжая c) отъезд 3. I avoided speaking to them about the matter. a) разговаривая b) при разговоре c) разговаривать 4. They went on talking. a) разговаривая b) разговор c) когда разговаривали 5. She denied having been at home that evening. a) бывшей b) была c) когда была 5. She denied having been at home that evening. a) бывшей b) была c) когда была 6. They burst out laughing. a) смех b) смеяться c) смеющийся 7. Would you mind coming again in a day or two? a) приходя b) прийти c) приходящий 8. My father stopped smoking some years ago. a) при курении b) курить c) курящий 9. Have you finished washing the dishes yet? a) мытьё b) помыть c) вымытый 10. He keeps insisting on my going to the south. a) поехавший b) поездка c) поехать
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.-b ) 2.c ) 3.c ) 4.b ) 5.b ) 6.b ) 7.b ) 8.b ) 9.b ) 10.c )