Умоляю помогите раскройте скобки употребляя глаголы в нужном времени.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. You cross. 2. You cross. 3. You translate. 4. She is. 5. You do not hurry. 6. It rains. 7. My friend comes. 8. He comes. 9. You leave. 10. You give. 11. You miss. 12. You come. 13. You do not give. 14. Mother comes. 15. You don't finish. 16. He comes. 17. You leave. 18. I get.