Употребите глагол, указанный в скобках, в нужном времени активного или пассивного залога и переведите предложения на русский язык: 1) She (to be) computer-literate. 2) She constantly (to talk) at English lessons. 3) I (to know)...

Употребите глагол, указанный в скобках, в нужном времени активного или пассивного залога и переведите предложения на русский язык: 1) She (to be) computer-literate. 2) She constantly (to talk) at English lessons. 3) I (to know) her for two years. 4) By the end of the term we (to learn) a lot of new words. 5) The bridge (to build) next year.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 She is computer-literate. Она владеет компьютером. 2 She is constantly talking at English lessons. Она вечно разговаривает на уроках английского. 3 I have known her  for two years. Я знаю ее два года. 4 By the end of the term we will have  learnt a lot of new words. К концу семестра мы будем знать много новых слов. 5 The bridge will be built next year. Мост будет построен к следующему году.