Употребите предложения в Past Simple в утвердительной,вопросительной и отрицательной форме. 1.Mother (to drink)tea 3 hours ago. 2.Last Sunday we (to go) sking.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Mother drank tea 3 hours ago . Mother didn't drink tea 3 hours ago . Did mother drink tea 3 hours ago ? 2.Last Sunday we went sking . Last Sunday we didn't go skiing. Did you go skiing last Sunday ?