Упражнение 1. Заполните пропуски глаголом to be в нужной форме и переведите предложения на русский язык. а) 1. The book …written by Tolstoy. 2. My friend … asked at the le

Упражнение 1. Заполните пропуски глаголом to be в нужной форме и переведите предложения на русский язык. а) 1. The book …written by Tolstoy. 2. My friend … asked at the le sson. 3. …the houses reconstructed in our town. б) 1. Our laboratory …proved with all necessary equipment next month. 2. We…offered an interesting work tomorrow.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A)1.Was 2.was 3.Were B)1.will be 2.will be