Упражнение 28. Впиши нужную форму глагола. 1.make - … - made 2.think – thought - … 3…came – come 4.know - … - known 5.find – found - … 6.fall – fell - … 7.speak - … - spoken 8… - ran – run 9.bring - … - brought 10.drink – drank...

Упражнение 28. Впиши нужную форму глагола. 1.make - … - made 2.think – thought - … 3…came – come 4.know - … - known 5.find – found - … 6.fall – fell - … 7.speak - … - spoken 8… - ran – run 9.bring - … - brought 10.drink – drank - …
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. make - made - made 2. think – thought - thought 3. come - came – come 4. know - knew - known 5. find – found - found 6. fall – fell - fallen 7. speak - spoke - spoken 8. run - ran – run 9. bring - brought - brought 10. drink – drank - drunk