Упражнение 8. С помощью суффиксов –ist, -ian, -ect, -dom, -er образуй новое слово. • Art - … • Science - … • Architecture - … • To manage - … • To dance - … • To sing - … • To run - … • To swim - … • Politics - … • Mu...

Упражнение 8. С помощью суффиксов –ist, -ian, -ect, -dom, -er образуй новое слово. • Art - … • Science - … • Architecture - … • To manage - … • To dance - … • To sing - … • To run - … • To swim - … • Politics - … • Music - … • To read - … • Free - … • Bank - … • To teach - … • To write - … • To drive - … • To paint - … • King - …
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
• Art - artist • Science - Scientist • Architecture - Architect • To manage - manager • To dance - dancer • To sing - singer • To run - runner • To swim - swimmer • Politics - Politician • Music - musician • To read - reader • Free - freedom • Bank - banker • To teach - teacher • To write - writer • To drive – driver • To paint – painter • King - Kingdom