Упражнение: использование to be Дополните письмо, используя соответствующую положительную или отрицательную. форму to be. Hi Alex! How ___ you? How ___ Nikki? I___fine. My hostel ____OK. My room ____ big, but it's comfortable. ...
Упражнение: использование to be
Дополните письмо, используя соответствующую положительную или отрицательную. форму to be.
Hi Alex!
How ___ you? How ___ Nikki? I___fine. My hostel ____OK. My room ____ big, but it's comfortable.
Sarah and Neil ____ in London too. They ____ on my course, but they are at my college.
Sarah and I _____ in the same hostel.
What about you? ______your new job interesting?
Write me soon!
Clare
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Are, is, am, is, isn't;
are, aren't;
are, is.