Use few, a few, little, a little 1) I'm sorry to say there is ___ we can do to help him now 2) I have___ books that you may borrow, they will help you with your project 3) -Is there any soup left? -Yes,___ 4)He lives on his ...

Use few, a few, little, a little 1) I'm sorry to say there is ___ we can do to help him now 2) I have___ books that you may borrow, they will help you with your project 3) -Is there any soup left? -Yes,___ 4)He lives on his own and very__ friends visit him nowadays 5) We hope our team will win: there are ____ really good players in it.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. little - в значении "недостаточно"  2. a few - их немного, но они есть 3. a little - супа мало, но немножко осталось 4. few - со значением "очень (very)" используется "few" 5. a few - они есть))