В тетради написать по 2 предложения с каждым временем Презент симпл презент континиус паст симпл презент пёрфект фьючер Помогите плиз срочно

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Simple:1)I go to school every day. 2)I always help my mother with the housework. Past simple:1)I bought this cake yesterday. 2)I did my homework yesterday. Present perfect:1) I HAVE spoken to my friend all day. 2)He Has worked here since 2003. Fiture:1)I will go to school tomorrow. 2)I will wash the dishes,when I will finish my homework. Present continios:1)I was cooking a cake,when my mother call me.2)She were going to the cinema,when her friend sad her a secret.