Вариант 1 I. Дополните предложения, выбрав соответствующие обстоятельства: 1.    I am translating an article a) right now b) for two days c) every day 2. I translate articles a) since the morning b) now c) every morning 3. I ha...

Вариант 1 I. Дополните предложения, выбрав соответствующие обстоятельства: 1.    I am translating an article a) right now b) for two days c) every day 2. I translate articles a) since the morning b) now c) every morning 3. I have been translating an article a) every day b) now c) since two o’clock II. Выберите из правой колонки слова для правильного перевода: 1. write a) пишу(вообще) 2. am writing b) пишу (уже час) 3. have been writing c) пишу(сейчас) III. Выберите ту форму глагола, которую следует употребить при переводе: 1. Я учусь в университете с сентября. a) study b) am studying c) have been studying 2. На доске мы пишем мелом. a) write b) are writing c) have been writing 3. Не ходите в ту аудиторию. Там студенты нашей группы пишут контрольную работу. a) write b) have been writing c) are writing IV. Задайте вопросы к предложению “She teaches English at school”, начиная вопросы со слов: a) Does b) Where c) What d) Who V. Заполните пропуски в предложениях, выбрав подходящую по смыслу форму глагола: 1. -Where…(1) ? -Oh, hello, Pete. We are off to the theatre. - …(2) to the theatre often? - Yes, we usually …(3) there every fortnight. a) do you go b) are you going c) go 2. – Ann, it’s time to go to the cinema. - Wait a little. You see, I…(1) a letter. - How long…(2) it? When we begin to write a letter, we first… (3) our own address and the date. a) have you been writing b) write c) am writing VI. Употребите правильно вспомогательный глагол в следующих предложениях: 1. How long… you… learning English? 2. What… you doing now? 3. I… writing a test. 4. I… writing a test for ten minutes.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I am translating an article a) right now 2. I translate articles c) every morning 3. I have been translating an article c) since two o’clock I. Выберите из правой колонки слова для правильного перевода: 1. write a) пишу(вообще) 2. am writing c) пишу (сейчас) 3. have been writing c) пишу(уже час) III. Выберите ту форму глагола, которую следует употребить при переводе: 1. Я учусь в университете с сентября. c) have been studying 2. На доске мы пишем мелом. a) write 3. Не ходите в ту аудиторию. Там студенты нашей группы пишут контрольную работу.  b) have been writing V. Задайте вопросы к предложению “She teaches English at school”, начиная вопросы со слов: a) Does she teach English at school? b) Where she teaches English? c) What does she teach? d) Who teach English at school? V. Заполните пропуски в предложениях, выбрав подходящую по смыслу форму глагола: 1. -Where…are you going(1) ? -Oh, hello, Pete. We are off to the theatre. -do you go(2) to the theatre often? - Yes, we usually go (3) there every fortnight. 2. – Ann, it’s time to go to the cinema. - Wait a little. You see, I am writing (1) a letter. - How long…have you been writing(2) it? When we begin to write a letter, we first write (3) our own address and the date. VI. Употребите правильно вспомогательный глагол в следующих предложениях: 1. How long are… you… learning English? 2. What…are you doing now? 3. I…am writing a test. 4. I…have been writing a test for ten minutes.