Вариант №8 1. Перепишите предложения, употребляя данные в скобках глаголы в соответствующей видовременной форме активного залога. Переведите предложения на русский язык. 1. Lily (stay) at the Grand Palace Hotel now. I (envy) he...

Вариант №8 1. Перепишите предложения, употребляя данные в скобках глаголы в соответствующей видовременной форме активного залога. Переведите предложения на русский язык. 1. Lily (stay) at the Grand Palace Hotel now. I (envy) her a bit. 2. We (find) our key half an hour ago. It (be) behind the door. 3. I (wash) already the dishes and have spare time now. 4. Last summer I (go) to Italy with my colleague. We (have) good time there.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Lily is staying at the Grand Palace Hotel now. I envy her a bit. 2. We found our key half an hour ago. It was behind the door. 3. I have already washed the dishes and have spare time now. 4. Last summer I went to Italy with my colleague. We had a good time there. 1. Лили сейчас живёт в отеле Гранд-Палац. Я немного завидую ей. 2. Мы нашли наш ключ полчаса назад. Он был за дверью. 3. Я уже помыла посуду и сейчас свободна. 4. Летом прошлого года мы с коллегой ездили в Италию. Мы хорошо провели там время.