VI. Translate from Russian into English. 1. Мой друг помогал маме по дому вчера.  2. Что ты читал вчера вечером?  3. Я ездила в Киев в прошлом году.  4. На тарелке большое яблоко.  5. В парке не было детей.  6. В вашей комнате ...

VI. Translate from Russian into English. 1. Мой друг помогал маме по дому вчера.  2. Что ты читал вчера вечером?  3. Я ездила в Киев в прошлом году.  4. На тарелке большое яблоко.  5. В парке не было детей.  6. В вашей комнате много интересных книг?  7. Вчера дома не было молока.  8. Ты ходил в школу вчера?  9. Вчера Мэри не выполнила домашнее задание.10.Вы отмечали Halloween в прошлом году?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. My friend helped her mother at home yesterday.  2. What did you read last night?  3. I went to Kiev last year.  4. On a plate in the big Apple.  5. In the Park had no children.  6. In your room a lot of interesting books?  7. Yesterday the house of milk.  8. Did you go to school yesterday?  9. Yesterday Mary had not fulfilled home zadaniami celebrated Halloween last year?
Гость
1my friend helped his mother at home yesterday 2what did you read lust night? 3i went to Kiev lust year 4the big apple on the plate 5in the park had no children 6in your room a lot of interesting books 7yesterday we had no milk 8did you go to the school yesterday? 9yesterday Mary did not do her homework 10 did you celebrated Helloween lust year?  ну как-то так...не очень уверена("~")