Впишите глаголы,данные в скобках,в нужной форме. 1)He-----(to be) my friend.2)I------(to have got) many friends.3) She-----------(to be) a singer.4)The--------(to be)brothers.5)We-------( to have got) a nice garden.6) He ------...

Впишите глаголы,данные в скобках,в нужной форме. 1)He-----(to be) my friend.2)I------(to have got) many friends.3) She-----------(to be) a singer.4)The--------(to be)brothers.5)We-------( to have got) a nice garden.6) He -----------( to have got) a kitten.7) You---------( to be) Russian.8) It-------(to be) his bicycle.9)They------(to have got)a dictionary.10)She--------(to have got)a very little puppy.11)I------(to be)from saint Petersburg.12)You-------(to have got)a computer.13)We------(to be)students.14)He------(to be)an artist.15)I------(to have got)two grandmothers.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. is 2. have got 3. is 4. are 5. have got 6. has got 7. are  8. is 9. have got 10. has got 11. am 12.have got 13. are 14. is 15. have got