Вправа 1. Вставте дієслова у теперішньому доконаному тривалому часі. 1. He …. English for two years. (to learn) 2. You are out of breath. …. you ….. ? (to run) 3. He …. computer games since morning. (to play) 4. Your friend loo...

Вправа 1. Вставте дієслова у теперішньому доконаному тривалому часі. 1. He …. English for two years. (to learn) 2. You are out of breath. …. you ….. ? (to run) 3. He …. computer games since morning. (to play) 4. Your friend looks tired. …. he …. a lot? (to work) 5. Your Spanish has improved. …. you .… it the whole summer? (to learn) 6. I wonder whether he … for her for an hour? (to wait) 7. Who … for information for the report since Monday? (look) 8. Children…..tennis since afternoon. (to play)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Has learned 2. Have run 3. Has played 4. Has worked 5. Have learned 6. Has waited 7. Has looked 8. Have played