Вставьте am,is,are в вопросы и дайте краткие ответы.1 -........ his name Tom? -Yes, .... ...... . 2 - ...... you 10? - No, .... ..... .... . 3 - ..... they his friends? -Yes, ..... ..... .

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. - Is his name Tom? - Yes, it is. 2. - Are you 10? - No, I am not. 3. - Are they his friends? - Yes, they are.
Гость
1Is his name Tom?Yes,it is. 2Are you 10?No,I am not. 3Are they his friends?Yes,they are.