Вставьте частицу “to” перед инфинитивом, где необходимо: 1). I must ... go to the library. 2). He made the child ... eat the soup. 3). We like ... watch TV. 4). I have ... get up early. 5). I want you ... be a musician. 6). I a...

Вставьте частицу “to” перед инфинитивом, где необходимо: 1). I must ... go to the library. 2). He made the child ... eat the soup. 3). We like ... watch TV. 4). I have ... get up early. 5). I want you ... be a musician. 6). I am glad ... see you. 7). Let`s ... go home. 8). He can`t ... play tennis. 9). ... play chess was his greatest pleasure.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)- 2)to 3)to 4)to 5)to 6)to 7)- 8)- 9)-