Вставьте модальный глагол can, may, must, needn't. 1. You ... not go out today. It's too cold 2. ... I take your pen? - Do

Вставьте модальный глагол can, may, must, needn't. 1. You ... not go out today. It's too cold 2. ... I take your pen? - Do, please 3. We ... not carry the bookcase upstairs It's too heavy 4. Shall I write a letter to him? - No, you ... it's not necessary 5. Molly has already finished her work She ... go home 6. ... you speak or read French?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.must 2.can 3.must 4.neednt 5.may 6.can