Вставьте нужную по смыслу форму глагола to be: We … students last year. You …a teacher now. He…a doctor in two years. It…a cat.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
We WERE  students last year. You ARE a teacher now. He WILL BE a doctor in two years. It IS a cat.
Гость
We were students last year.(Past Simple-1е лицо мн.ч) You are a teacher now.(Present Simple-2е лицо мн.ч) He will be  a doctor in two years.(Future Simple) It is a cat.(Present Simlpe-3е лицо ед.ч)