Вставьте ОДНО слово, чтобы подходило ко всем трём предложениям 1. I am sorry. I am running late. I have a bus to __________. 2. Mary did everything possible to ___________ his eye but nothing worked. 3. This all sounds too goo...

Вставьте ОДНО слово, чтобы подходило ко всем трём предложениям 1. I am sorry. I am running late. I have a bus to __________. 2. Mary did everything possible to ___________ his eye but nothing worked. 3. This all sounds too good to be true, so what’s the ___________?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I am sorry. I am running late. I have a bus to catch . Я сожалею.Я опаздываю. Мне нужно поймать автобус. to catch- поймать (автобус , такси). 2. Mary did everything possible to catch his eye but nothing worked. to catch sb's eye - идиома (поймать взгляд) . Мэри сделала всё возможное чтобы поймать его взгляд, но ничего не сработало. 3. This all sounds too good to be true, so what’s the catch ? Звучит слишком хорошо, чтобы быть правдой , ну в чём подвох? the catch- подвох .