Вставьте подходящие по смыслу предлоги и переведите предложения на русский язык: 1. My little brother is afraid … spiders. 2. My sister is always angry … me when I am late. 3. I am not interested … football at all. 4. Our daugh...

Вставьте подходящие по смыслу предлоги и переведите предложения на русский язык: 1. My little brother is afraid … spiders. 2. My sister is always angry … me when I am late. 3. I am not interested … football at all. 4. Our daughter has entered Moscow University. We are proud … her. 5. Aline is fond … ballet. 6. British pubs are famous … their traditional kind of beer called «real ale». A) of B) in C) with D) for
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. My little brother is afraid of spiders. Мой младший брат боится пауков 2. My sister is always angry with me when I am late. Моя сестра всегда на меня сердится, когда я опаздываю 3. I am not interested in football at all. Я вообще не интересуюсь футболом. 4. Our daughter has entered Moscow University. We are proud of her. Наша дочь поступила в Московский университет. Мы гордимся ей 5. Aline is fond of ballet. Алина любит балет 6. British pubs are famous for their traditional kind of beer called «real ale». Британские пабы славятся своим традиционным сортом пива под названием «настоящий Эль».