Выбери правильное слово и обведи соответствующую букву. 1.Summer is the _____ season. a) hot b) hotter c) hottest 2. Sam is _____ than his best friend. a) short b) shorter c) shortest 3. Crocodile is one of the _____ animals. a...

Выбери правильное слово и обведи соответствующую букву. 1.Summer is the _____ season. a) hot b) hotter c) hottest 2. Sam is _____ than his best friend. a) short b) shorter c) shortest 3. Crocodile is one of the _____ animals. a) Dangerous b) more dangerous c) most dangerous 4. I am a _____ pupil. a) good b) better c) best 5. His bag is _____ than her bag.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1-a 2-b 3-c 4-a 5-? странная растоновка а так нужно знать степени сравнений
Гость
1-A hot 2-B shorter 3-C most dangerous 4-C best 5-B worse