Will and going to Choosing the correct form Underline the correct verb form in the following sentences. 1. I am cold. I will put / I am going to put the hearing on. 2. Can I speak to Marco Hold on, I will get / I am going to g...

Will and going to Choosing the correct form Underline the correct verb form in the following sentences. 1. I am cold. I will put / I am going to put the hearing on. 2. Can I speak to Marco Hold on, I will get / I am going to get him. 3. Coffee or tea I will have / I am going to have tea please. 4. Has Hugh got any plans for the weekend. Yes, he will visit / he is going to visit his grandparents. 5. Cath`s on the phone for you. Can she call back? I will have / I am going to have a bath. 6. I will go / I am going to go to the supermarket. Oh, will you / are you? I think I will come / I am going to come with you. 7. Did you get my fax? No, I did not. Ok, I will send / I am going to send it again. 8. “Shophie” Will you marry me / Are you going to marry me. Oh, James! Yes of course I will / I am going to.
Гость
Будет и будет Выбирая правильную форму Подчеркнуть правильную форму глагола в следующих предложениях. 1. Мне холодно. Я положу / я собираюсь поставить на слух. 2. Могу я поговорить с Марко Подожди, я принесу / я собираюсь получить его. 3. Кофе или чай У меня будет / я собираюсь выпить чаю, пожалуйста. 4. Хью уже есть планы на выходные. Да, он посетит / он собирается навестить своих бабушек и дедушек. 5. Кэт звонит для вас. Можете ей перезвонить? У меня будет / я собираюсь принять ванну. 6. Я пойду / я собираюсь пойти в супермаркет. Ах, вы / ты? Я думаю, что я приду / я собираюсь пойти с тобой. 7. Вы получили мой факс? Нет, я не. Ок, я пошлю / я собираюсь отправить его снова. 8. “Shophie” ты выйдешь за меня замуж / ты выйдешь за меня замуж. Ох, Джеймс! Да конечно, я буду / я собираюсь