Write down the words with these sounds. Use:Scientific, world, thired, word, excursion,early?shipbuilding,dialogue,biking,canoeing,amazing,society,gardening,sufing,fire,iron,earthСРОЧНО

Write down the words with these sounds. Use:Scientific, world, thired, word, excursion,early?shipbuilding,dialogue,biking,canoeing,amazing,society,gardening,sufing,fire,iron,earth СРОЧНО
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Scientific [sʌɪənˈtɪfɪk]; world [wəːld] ; third [θəːd] , word [ˈwɜːd] , excursion [ɪkˈskəːʃ(ə)n] , early [ˈəːli]; shipbuilding [ˈʃɪpbɪldɪŋ] ,dialogue [ˈdʌɪəlɒɡ] ,biking [ˈbaɪkɪŋ] ,canoeing [kəˈnuːɪŋ] ,amazing [|əˈmeɪzɪŋ] ,society [səˈsʌɪɪti] ,gardening [ˈɡɑːd(ə)nɪŋ] ,surfing [ˈsəːfɪŋ] ,fire [ˈfaɪə] ,iron [ˈaɪən] ,earth [əːθ]. Я так понимаю нужна была транскрипция? Это британская.