Write the sentences as  in the examples.PRESENT SIMPLE           PAST SIMPLE                               PRESENT PERFECTHE WRITES                        HE WROTE                             HE HAS WRITTEN1HE GOES             ...

Write the sentences as  in the examples. PRESENT SIMPLE           PAST SIMPLE                               PRESENT PERFECT HE WRITES                        HE WROTE                             HE HAS WRITTEN 1HE GOES                           ..................                             ............................... 2SHE HAS DINNER              ..........DINNER                         ...........DINNER 3I DO                                      .......................                            ......................... 4ICHOOSE                             .....................                                 ...................... 5WE PUT IT HERE               .............IT HERE                               ............IT HERE 6SHE KNOWS                      .......................                                     ............................ 7IT FALLS                            ......................                                         ......................... 8SHE READS                      ..........................                                    .......................... 9HE SWIMS                         ..........................                                    .............................. 10THEY TAKE                      .........................                                      ............................ ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА
Гость
Past Simple:  He went  He had dinner I done  I chose We put in here He known ItFallen He swum They taken   Презент пёрфект не могу вспомнить как)