Write three things you did last Saturday. choose from the verbs in the box. play watch stay visit wash tidy cook call (в прошедшем времени)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Ask — asking Arrange — arranging Study — studying Go — going Play — playing Decorate — decorating Wake — waking Stay — staying Say — saying Get — getting Make — making Work — working Tell — telling Cook — cooking Listen — listening Take — taking Watch — watching Dance — dancing Do — doing Put — putting Kiss — kissing Travel — travelling Sleep — sleeping Clean — cleaning Eat — eating Wash — washing Sit — sitting Act — acting Invite — inviting  Enjoy — enjoying Shake — shaking
Гость
Ask - asking; Arrange  arranging; Study - studying; Go - going; Play - playing; Decorate - decorating; Wake - waking; Stay - staying; Say - saying; Get - getting; Make - making; Work - working; Tell - telling; Cook - cooking; Listen - listening; Take - taking; Watch - watching; Dance - dancing; Do - doing; Put - putting; Kiss - kissing; Travel - travelling; Sleep - sleeping; Clean - cleaning; Eat - eating; Wash - washing; Sit - sitting; Act - acting; Invite - inviting; Enjoy - enjoying; Shake - shaking; ПРОСТО ДОБАВЛЯЕШЬ ОКОНЧАНИЕ ing И ВСЁ, ВСЁ ЛЕГКО И ПРОСТО!