Write to Jessica about your school. Answer her questions. Напишите пожалуйста письмо о школе на английском языке.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Dear Jessica, Hello from Russia. How are you? I wanted to write you a letter about our schools. Well, we study for 5 days (Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday). Mostly people study for 11 years. Sometimes only for 9. We have different lessons in school. They are: Russian, Maths, Literature, History, P.E., Music, Art, Biology, Geography, Handcraft and Social Studies. We study from 4 to 8 hours. Best wishes. Write soon, Alina