X²gt;x , 3gt;-3x , X²gt;16 , -9lt;-3x pomogite resit pliz

X²>x , 3>-3x , X²>16 , -9<-3x pomogite resit pliz
Гость
Derzhi 1)X²>x     x>1;х<0 ------------ 2) 3>-3x    x>-1 -------- 3) X²>16     x<-4;x>4 ----------- 4)  -9<-3x x<3