Як написати по англійськи: Мама прасує одяг (сорочку). Бабуся готує обід. Дідусь іде в магазин. Сестричка витирає стіл (або порох).Брат підмітає підлогу.
Ответ(ы) на вопрос:
Writing in English: Mama should be ironed clothing (shirt). The grandmother is preparing dinner. Grandpa goes to the store. Sister wipes the table (or dust) .Brat sweeping the floor.