You have received a letter from your English-speaking pen friend, … My parents say that I watch TV too much. And they are not always happy with the programmes I watch. I understand that often watching TV is waste of time but I ...

You have received a letter from your English-speaking pen friend, … My parents say that I watch TV too much. And they are not always happy with the programmes I watch. I understand that often watching TV is waste of time but I can’t live without TV anyway. ... …How much do you watch TV? What do you prefer: watching TV or browsing the Internet, why? What else do you do in your free time?... Write him a letter and answer his 3 questions. Write 100-120 words. Remember the rules of letter writing.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Мои родители говорят, что я наблюдаю за ТВ слишком много. И они не всегда счастливы с программами, которые я наблюдаю. Я понимаю, что часто, смотря ТЕЛЕВИЗОР - трата времени но я наклоняю живут без ТВ так или иначе. ... Сколько вы наблюдаете за ТВ? Что вы предпочитаете:, смотря ТЕЛЕВИЗОР или просматривая Интернет, почему? Что еще вы делаете в вашем свободном времени?... Напишите ему письмо и отвечают ему 3 вопроса. Напишите 100-120 слов. Помните правила писания письма.