Задание 2. Перепишите данные предложения, употребив существительные во множественном числе и сделав соответствующие изменения: Образец выполнения задания 2. There is an actor near the car. There are actors near the car. 1. T...

Задание 2. Перепишите данные предложения, употребив существительные во множественном числе и сделав соответствующие изменения: Образец выполнения задания 2. There is an actor near the car. There are actors near the car. 1. This is a big country. 2. The life of this man was hard. 3. Is that a mouse or a rat. 4. There is a leaf under the tree
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
There are big countries. The life of these men was hard. Are those are mouses or rats? There are leaves under the tree.