Задание 4. Откройте скобки и поставьте глаголы в Present Continuous: I … (to take) my sister to school now.______________________________________ He… (to help) his father now.________________________________________________ ...

Задание 4. Откройте скобки и поставьте глаголы в Present Continuous: I … (to take) my sister to school now.______________________________________ He… (to help) his father now.________________________________________________ Now they… (to go) to the river for a swim.______________________________________ She… (to play) the violin now.________________________________________________ I …(to read) now.______________________________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I am taking my sister to school now. He is helping his father now. Now they are going to the river for a swim. She is playing the violin now. I am reading now.