Задание № 7. Поставьте глаголы, данные в скобках, во времена групп Perfect или Perfect Continuous. 1. Jim is away on holiday. He (go) to Spain. 2. I didn’t know who she was. I never (see) her before. 3. She (play) tennis since...

Задание № 7. Поставьте глаголы, данные в скобках, во времена групп Perfect или Perfect Continuous. 1. Jim is away on holiday. He (go) to Spain. 2. I didn’t know who she was. I never (see) her before. 3. She (play) tennis since she was eight. 4. The match (finish) by 10 o’clock. Задание № 8. Выпишите из каждого глагол – сказуемое и определите его видовременную форму. Напишите форму инфинитива глагола. 1. I have written several letters to my friends this week. 2. It had been snowing for a week when we came to the town. 3. He graduated from our faculty a year ago. 4. They are translating a very interesting article. 5. Our factory will have fulfilled the plan by the end of December. 6. I have been waiting for him for an hour.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Задание 7 1. go - так и остаётся Jim is away on holiday. He go to Spain. Джим уехал в отпуск. Он едет в Испанию- перевод 2. see поменялось на saw ( прошедшее время) I didn't know whom she was. I never saw her before. Я не знал, кем она была. Я никогда не видел ее прежде - перевод 3. play поменялось на played She played tennis as she was eight years old Она играла в теннис, так как ей было восемь лет - перевод 4 Finish поменялось на ended The match ended by 10 o'clock Матч закончился в 10 часов - перевод
Гость
1. Has gone 2. Had never seen her before 3.has been playing 4. Will have finished 1. To Write 2. To be;to come 3. To Graduate 4. To Translate 5. To fulfill 6. To wait