Задать пять типов вопроса по английскому: общий, специальный, альтернативный, разделительный, вопрос к подлежащие. people prefer difernt genres of books нужно срочно
Задать пять типов вопроса по английскому: общий, специальный, альтернативный, разделительный, вопрос к подлежащие.
people prefer difernt genres of books нужно срочно
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.People prefer different genres of books,dont they?-Tag question
2.Do People prefer or hate different genres of books?-Alternative question
3.Do People prefer different genres of books?- General
4.Who prefers different genres of books?-To subject
5.What genres of books do people prefer?-Special