Задайте к каждому предложению вопросы пяти видов: 1. Mother cooks chicken soup for dinner. 2. I like vegetables. 3. They go shopping in the afternoon. 4. He buys a new car. 5. The children eat ice cream for dessert.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. a)What does your mother cook? b)Does your mother cook soup for dinner? c)Does your mother cook a chicken soup or pasta for dinner? d)Your mother cooks a chicken soup for dinner, doesn't she? e)Who cooks a chicken soup for dinner?