Задайте к предложению следующие виды вопросов: общий, альтернативный, разделительный, к подлежащему, к сказуемому, специальный. Предложение : The practice of controlling or preventing a monopoly varies from country to country.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Общий вопрос Does the practice of controlling or preventing a monopoly vary from country to country? 2. Разделительный вопрос The practice of controlling or preventing a monopoly varies from country to country, doesn’t it? 3. Специальный вопрос a) How does the practice of controlling or preventing a monopoly vary? b) (к сказуемому) What does the practice of controlling or preventing a monopoly do? 4. Вопрос к подлежащему What varies from country to country? 5. Альтернативный вопрос Does the practice of controlling or preventing a monopoly vary from country, or remain the same?