Задайте вопросы к предложению The parrot is picking flowers.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The parrot is picking flowers 1.Is the parrot  picking flowers?- общий 2. Who is picking flowers?- специальные 3. What is the parrot  picking flowers? 4. What is the parrot doing? 5. Is the parrot  picking flowers or trees?- альтернативный 6. The parrot is picking flowers. isn*t it?- разделительный