Задайте все 5 типов вопросов к предложению " Tom gave me an adventure book last week"!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Tom gave me an adventure book last week, didn't he ? Did Tom give you an adventure book last week ? Did Tom give you an adventure or science fiction book ? Who gave you an adventure book last week? What kind of book did Tom give you ? When did Tom give you an adventure book ?