Загадки на английском про диких животных

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
braided thick grass, Zakudryavilis meadows, Yes, and I'm all curly, Even curl horns. ram Заплелись густые травы, Закудрявились луга, Да и сам я весь кудрявый, Даже завитком рога. баран
Гость
I live in the woods.I'm very big and furry.I have a big nose, a little tail and four legs.I like to eat fish and berries.I am a... (Bear, медведь) I'm very, very big.I like to eat peanuts and hay.I have four legs and two big ears.My long nose is called a trunk. I am an...  (Elephant, слон) I live in lakes and rivers.I eat fish and birds.I have four legs and a long tail.I have lots of pretty teeth.I am a... (Crocodile, крокодил) I eat vegetables.I can run fast.I can be a pet.I have long ears.I am a... (Rabbit, кролик) I live in Africa.I am yellow and brown.I eat leaves.I have a long neck. I am a... (Giraffe, Жираф)