Закончи предложения, вставив предлоги там, где это необходимо. 1)Do you often write ___your grandparents? 2)Can these children write___English? 3)When does Mary com___home after classes? 4)Can you give___me your adress? 5)Who c...

Закончи предложения, вставив предлоги там, где это необходимо. 1)Do you often write ___your grandparents? 2)Can these children write___English? 3)When does Mary com___home after classes? 4)Can you give___me your adress? 5)Who can spell "understand"___English? 6)Don`t put the plant___the windowsill. 7)Go___bad, John, it`s your bedtime. 8)Give that box___me, Jerry. 9)Mett me___the bus stop.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) to 2) in 3) - 4) - 5) in 6) on 7) to 8) to 9) at