Запишите существительные в 2 колонки: исчисляемые, неисчисляемые. Слова из каждой колонки разделите на конкретные и абстрактные существительные: Aunt, money, a pen, snow, a boy, pleasure, people, the night, spring, a desire, a ...

Запишите существительные в 2 колонки: исчисляемые, неисчисляемые. Слова из каждой колонки разделите на конкретные и абстрактные существительные: Aunt, money, a pen, snow, a boy, pleasure, people, the night, spring, a desire, a book, passion, the day, hope, a sister, wood, an opinion, a daughter, fire, a name, a market, power, fashion, a state, fur, a baby, a pan, divorce, wine, meat, sale, force, a pillow.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
aunt(исчисл)      money  (неисчисл)         a pen                 snow a boy                 pleasure people               spring              a desire              passion a book      hope the day     wood a sister     fire an opinion     power a daughter     fashion a name          fur a market       divorce a state          wine  a baby     meat  a pan      sale a pillow      force the night