Запишите существительные во множественном числе. Box, man, orange, duck, church, balloon, knife, baby, bus, child, brush, foot, lady, sheep, hero, mouse, sportsman, tooth, doctor.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
boxes, men, oranges, ducks, charches, balloons, knives, babies, buses, children, brushes, feet, ladies, sheep, heroes, mice, sportsmen, teeth, doctors
Гость
Boxes, men, oranges, ducks, churches, balloons, knifes, babyes, buses, children, brushes, feet, ladyes, sheeps, heroes, mise, sportsmen, teeth, doctors.