Заполните таблицу. Present Progressive Presenrt Simple 1. it / sing ............................... ...................... 2. i

Заполните таблицу. Present Progressive Presenrt Simple 1. it / sing ............................... ...................... 2. it / play ............................... ...................... 3. it / jump ................................ ...................... 4. it / rain ............................... ..................... 5. it / snow .............................. .....................
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. It is singing. It sings. 2. It is playing. It plays. 3. It is jumping. It jumps. 4. It is raining. It rains. 5. It is snowing. It snows.