Завершите диалоги. Дайте утвердительный или отрицательный ответ. Образец: — Can you help me? — Yes, I can./ No, I can't. 1. May I take that chair? - ... 2. Can I have a dinner here? — ... 3. Can you bring me a drink? — ... 4. M...

Завершите диалоги. Дайте утвердительный или отрицательный ответ. Образец: — Can you help me? — Yes, I can./ No, I can't. 1. May I take that chair? - ... 2. Can I have a dinner here? — ... 3. Can you bring me a drink? — ... 4. May I have the menu card? — ... 5. Shall I bring you the dessert right now? — ... 6. May I have my bill? — ...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Yes, you may. 2. No, you can't. 3. Yes, I can. 4. Yes, you can. 5. No, you shouldn't. 6. Yes, you may.