Здравствуйте, помогите пожалуйста переделать предложения в будущем времени! 1.Doct

Здравствуйте, помогите пожалуйста переделать предложения в будущем времени! 1.Doctor:"You will take this medecine" 2.Sarah:"John,I will take you blood pressure" 3.Peter:"We will go to the dentist tomorrow" 4.Sister:"Get better soon"(!) 5.Mother:"Will you go to the doctor? Помогите пожалуйста прошу!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I will take this medicine. 2. Sarah will take my blood pressure. 3. Peter will go to the dentist tomorrow. 4. I will get better soon. 5. I will go to the doctor.