Здравствуйте, как составить ответы на вопросы?Правильно ли записан ответ, если нет, исправьте, пожалуйста! 1. How many times a year do you travel? -I do travel a year one times. 2. For how long do you go away? -I do go away lo...

Здравствуйте, как составить ответы на вопросы?Правильно ли записан ответ, если нет, исправьте, пожалуйста! 1. How many times a year do you travel? -I do travel a year one times. 2. For how long do you go away? -I do go away long one-two month. 3. Do you stay in your home country or go abroad? -I do me stay in my country. 4. Which means of transport do you prefer? -Я предпочитаю вид транспорта - автобус или поезд. --(пер)--?? 5.Do you travel alone, with family or friends or in an organised group? - I do travel alone or friends, but if (недалеко ?) ,of couse,with family. 6.Do you prefer the sea, the mountains, the country, or the city as destinations? -I do prefer the country as destinathions/ 7.What kind of baggage do you take with you? - I do take with me - рюкзак -(пер)----? 8.Do you mainly relax or are you an active holiday-maker? - I do mainly relax and I an active holiday-maker? 9.What are you interested in when you are travelling (food / museums / new impressions / communicating with people... ? - I when are travelling me intresting is new imprussions. 10.Any more places you'd like to visit? -Id like to visit any more places!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I  travel once a year 2.I  go away about one or two month. 3. I stay in my country. 4. I prefer a bus or a train. 5. I usually travel alone or with friend, but If it`s not so far then I travel with my family. 6.I  prefer the country as destinathions 7. I take my backpack.  8. I relax and I am an active holiday-maker simultaneously. 9. while I am travelling i am interested to be impressed  10. I would like to visit many places!