Здравствуйте помогите пожалуйста по английскому языку, даю 40 баллов

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. If you want more friends travel more. 2. If it becomes dark my dog doesn't want to go for a walk. 3. If it's a good weather my family goes to the country. 4. If you want to know foreign languages study hard. 5. If you feel cold a cup of tea or coffe will warm you up. Надеюсь что помог, не списывал с переводчика если что. Пока и удачи ;)