Zn + ? = ZnO,  Mg + HCl = MgCl2 + ?,   Au2O3 = Au + ?,   Al + CuCl2 = Cu + ?,   Fe + ? = FeCl3.

Гость
2Zn+O2=2ZnO Mg+HCl=MgCl2 + H2 2Au2O3=4Au+3O2 2AL+3CuCl2=2 ALCL3+3CU  2Fe+3Cl2=2FeCl3