1. I can’t translate this text because I _____ know these words. a) don’t b) doesn’t c) am not 2. How long ____ it take you to get to school? a) do b) does c) is 3. My brother ____ home late as a rule. a) come b)...

1. I can’t translate this text because I _____ know these words. a) don’t b) doesn’t c) am not 2. How long ____ it take you to get to school? a) do b) does c) is 3. My brother ____ home late as a rule. a) come b) comes c) is coming 4. Look, Sally _____ her bike! a) ride b) rides c) is riding 5. Go on ____, please. a) read b) reading c) to read 6. My sister is fond of ____. a) skating b) skate c) to skate СРОЧНО ПОМОГИТЕ
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. a) don't 2. b) does 3. b) comes 4. c) is riding 5. b) reading 6. a) skating