1. Ice hockey … in Canada. (play) (В хоккей на льду играют в Канаде.) 2. The money … in the safe. (keep) (Деньги хранятся в сейфе.) 3. Chicken sandwiches … for children. (make) (Сэндвичи с курицей готовят для детей.) 4. The was...

1. Ice hockey … in Canada. (play) (В хоккей на льду играют в Канаде.) 2. The money … in the safe. (keep) (Деньги хранятся в сейфе.) 3. Chicken sandwiches … for children. (make) (Сэндвичи с курицей готовят для детей.) 4. The washing-machine … every day. (use) (Стиральная машина используется каждый день.) 5. All his holidays … in the countryside. (spend) (Все его отпуска проводятся в сельской местности.)ОЧЕНЬ СРОЧЬНО СПАСИБО ЗАРАНЕЕ ( ЭТО ПО ЗАЛОГУ)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Ice hockey … in Canada. (is played) 2. The money … in the safe. (is kept) 3. Chicken sandwiches … for children. (are made) 4. The washing-machine ... every day. (is used) 5. All his holidays … in the countryside. (were spent)
Гость
1. played 2. kept 3. made 4. used 5. were spent